Aktualności

5 Najczęstszych błędów – Ogrody w szkle

9 stycznia 2019


1. Nieodpowiedni dobór roślin

Jeśli zamierzamy posadzić w naczyniu kilka różnych  gatunków roślin ważne jest aby miały one podobne wymagania. Zwracamy uwagę na zapotrzebowanie świetlne, rodzaj podłoża oraz  jego pH, wymagania wodne, pokrój oraz szybkość  wzrostu  rośliny. Czynniki te są kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny (pomijając fakt miniaturyzacji , który jest procesem naturalnym. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj)
Jak zatem odpowiednio dobrać rośliny . Poniżej przygotowałam dla Was listę roślin, które mają zbliżone wymagania pod względem odczynu gleby  i lubią swoje towarzystwo. Podzieliłam je na trzy grupy,które w zależności od odczynu podłoża mogą się zazębiać.

 

 

Poniżej doskonały przykład tego jakich roślin nie należy ze sobą łączyć a więc jeśli kolejnym razem zobaczycie, że w jednym naczyniu posadzone są ze sobą rośliny z różnymi wymaganiami względem odczynu podłoża śmiało możecie to zakwestionować. Osobiście muszę przyznać, że moda na lasy w szkle jest ogromna co niestety bardzo często nie idzie w parze z wiedzą w tym temacie.  Podsumowując paprocie i palmy w jednym naczyniu to zły pomysł.

 


Paprocie – pH kwaśne 4,5-5,5


Asplenium

 

 

Andiantum

 

Dawalia

Platycerium

Phlebodium


Bluszcz – pH lekko kwaśne 5,5-6,0Fittonia – pH lekko kwaśne  5,5 – 6,5 Spathyfillum- pH lekko kwaśne  5-6
Figowiec – pH lekko kwaśne 5,5-6,5


 

Kolejnym błędem jest łączenie roślin z różnych stref klimatycznych, czyli  sukulentów czy kaktusów z roślinami ogrodowymi lub tropikalnymi. Poniżej na zdjęciu kaktus w towarzystwie bukszpanu, a to wszytko wyłożone mchem. I o ile fantazja i finezja względem doboru zwierząt nie robi na mnie wrażenia 😀 To sam dobór roślin wywołuje sporo emocji . To nie był sen,  a ogrody co najlepsze były na sprzedaż, a Pan zapewniał mnie, że tak to powinno właśnie wyglądać. Proszę, nie róbcie tego w domu 🙂 Podsumowując rośliny łączymy pod względem ich wymagań,  a nie wyłącznie  tego co nam się podoba.

 

 

2. Zbyt duża ilość wody

Każdy nowo zrobiony ogród w szkle wymaga nawodnienia. Naczynie podlewamy spryskiwaczem wodą destylowaną lub przegotowaną i odstaną (pozostawioną na jedną noc). Zatem ile wody na początek ? Pierwsze podlewanie jest najważniejsze, należy tak spryskać naczynie aby całe podłoże zrobiło się wilgotne a na dnie w warstwie kearamzytu pojawiło się około 1 cm wody. Większa ilość wody może powodować gnicie roślin.Początkowe ciągłe skraplanie się wody na ściankach naczynia jest procesem całkowicie naturalnym w miarę wietrzenia naszego naczynia, dochodzi do stabilizacji. Nasze naczynie zawsze będzie reagować na rytm dobowy dnia w tym temperaturę, dlatego poranne słońce spoglądające na nasz słój również może powodować skraplanie się wody po ściankach. Po okresie stabilizacji proces ten jest całkowicie odwracalny. Poniżej naczynie, które zaparowało mi z powodu bardzo wysokiej temperatury i słońca, po przeniesieniu do pomieszczenia wystarczyło poczekać około godziny i wszytko wróciło do normy bez otwierania pokrywy.

 

3. Zbyt duża ilość i nieodpowiednie podłoże

Podłoże to bardzo ważny element podczas tworzenia ogrodu w szkle. Powinno być dobrane pod względem odczynu gleby, ale nie tylko.  Każda gleba składa się zatem z  trzech faz :

Stałej
obejmującej cząstki zarówno organiczne jak i
mineralne o różnym stopniu rozdrobnienia

Ciekłej
czyli wody w której są rozpuszczone
związki minerale i organiczne

Gazowej
powietrza i pary wodnej

W zależności od tego jakie parametry będzie miało dane podłoże takie też będzie jego przeznaczenie. Na szczęście producenci podłoży znacznie ułatwiają nam jego dobór, tworząc już gotowe mieszanki przeznaczone dla odpowiedniej grupy roślin. Tak powstały podłoża do paproci, palm, kaktusów, roślin śródziemnomorskich itd. Zatem wybierając gotową mieszankę należy zwrócić uwagę na to do jakich roślin jest ono przeznaczone oraz jakie ma odczyn pH.

Wracając do pytania o idealną ilość podłoża jaka powinna znaleźć się w naszym słoju. Odpowiem im mniej tym lepiej : ) Oto kila przykładów jak prawidłowo wypełnić naczynie.

Oraz przykład z  dużą ilością podłoża w naczyniu .

4. Zbyt dużo roślin w naczyniu

Ważne aby rośliny nie dotykały bezpośrednio ścianek naczynia, ponieważ może to być przyczyną zwiększonej podatności na wszelkiego rodzaju choroby. W naczyniu zawsze powinna pozostać wolna przestrzeń, aby rośliny mogły ją stopniowo wypełniać. Oczywiście wraz z upływem czasu rośliny będą rosły coraz wolniej z racji małej, ograniczonej zawartości składników pokarmowych oraz niewystarczającej ilości dwutlenku węgla, który spowalnia proces fotosyntezy, a przy tym wzrost roślin. To nie zmienia jednak faktu, że wolna  przestrzeń w naczyniu powinna zostać pozostawiona.

Każda z roślin powinna mieć pozostawioną przestrzeń, cisy przyrastają około 1 cm rocznie w zamkniętym naczyniu.

 5. Zmykanie kaktusów i sukulentów w szkle

Na koniec coś na temat zamykania kaktusów i sukulentów w szklanym naczyniu . Oczywiście jest to możliwe, ale tylko i wyłącznie w naczyniu otwartym bez pokrywy. W związku z tym,że kaktusy wymagają dużej ilości światła, zamknięcie ich i wystawienie na intensywne nasłonecznienie może spowodować, że rośliny się „zagotują”. Natomiast niewystarczająca ilość światła spowoduje, utratę formy. Tworząc zatem kompozycje w których chcemy wykorzystać powyższe rośliny wybierajmy naczynia otwarte.

 


Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *