Aktualności

Komunikacja roślin

29 sierpnia 2017


Jednym z najważniejszych przejawów rozwoju w życiu człowieka jest ruch. Jego początki zaczynają się zanim pojawimy się na świecie, w łonie matki. Właśnie tam dochodzi do pierwszych aktywności ruchowych. Ruch to nie tylko przemieszczanie się w przestrzeni względem naszego ciała, ale również cały wachlarz innych ekspresji pozwalających na komunikację. Każdy z nas wykonuję niezliczoną ilość ruchów. Podczas komunikacji interpersonalnej dochodzi nie tylko do wytworzenia się kanału komunikacyjnego, ale również do interakcji ruchowej, która stanowi około 70% systemu porozumiewania się. Z upływem lat nasz ruch ulega zmianie, zarówno pod względem płynności jak i ilości.

 

 

W odniesieniu do otaczającej nas przestrzeni przyrodniczej każdy z nas jest świadomy  zachodzących w niej zmian. Mimo iż często są one rozciągnięte w czasie i bezpośrednio nie jesteśmy w stanie ich zaobserwować, dają one efekt końcowy w postaci przemiany. Przykładem zmian zachodzących w czasie jest ewolucja. Zatem ruch to pewnego rodzaju łączność dzięki której dochodzi do możliwości przekazywania informacji.

 

 

Posługiwanie się językiem jest typowe dla naszego gatunku. Tak samo odbywa się to zarówno w świecie zwierząt jak i roślin. Dochodzi jednak do połączenia za pomocą innych środków wyrazu. W jaki sposób odbywa się to u roślin? To cały szereg współgrających ze sobą interakcji, które mogą nasilać lub spowalniać przesyłanie informacji. Jedną z takich interakcji, dzięki której może dojść do przechwytu komunikatu jest zapach. Okazuję się, że rośliny w stanie stresu bądź też zagrożenia są gotowe wysyłać pewnego rodzaju ostrzeżenia, które mają na celu jak najszybszą reakcję obronną. Przykładem takiego zachowania może  być porozumiewanie się miedzy sobą drzew z rodzaju Akacja. Zaatakowane przez swoich naturalnych wrogów czyli żyrafy zaczynają wydzielać duże ilości etylenu, który jest odczytywany przez sąsiadujące drzewa tego samego gatunku jako komunikat ostrzegawczy. Dzięki czemu dochodzi do produkowania trujących tanin w liściach w drzewach sąsiednich akacji.

 


Do przekazywania sygnałów obronnych służy nie tylko droga powietrzna. Jest to również możliwe za pomocą podziemnych sieci korzeniowych. Ze współpracy z grzybami tworząc mikoryzę komponują bardzo efektowną autostradę służącą do przesyłania informacji. W ten sposób dochodzi do komunikacji między wieloma gatunkami roślin i dzięki temu są one w stanie ostrzegać sąsiadujące organizmy tego samego gatunku na przykład o ataku patogenów lub nadchodzącej suszy. Kolejnym rodzajem komunikacji może być konkurencja zarówno międzygatunkowa jak i wewnątrzgatunkowa. Podczas wzrostu i rozwoju danej rośliny dochodzi do szeregu interakcji zarówno ruchowych jak i chemicznych. Choć na   pierwszy rzut oka ruchy eliptyczne lub kuliste roślin nie są widoczne to prowadzą one do wzrostu  oraz powodują ciągłe nadawanie i zaznaczanie swojej niezależności i wyższości wobec gatunku wypieranego. To co zachęca mnie do eksperymentowania to właśnie możliwość obserwacji  komunikacji między roślinami. Wpływ przestrzeni na ich wzrost oraz  zachodzące zmiany.

MadeleineOrchid 


Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *